Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów. Konieczne są nowoczesne rozwiązania zmniejszające emisję

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów. Konieczne są nowoczesne rozwiązania zmniejszające emisję

W ciągu czterech lat liczba samochodów na świecie wzrośnie o 300 mln i osiągnie poziom 1,2 mld sztuk – wynika z danych BASF. To stawia przed przemysłem poważne wyzwanie, jakim jest zmniejszanie emisji spalin.

Istnieją jednak możliwości technologiczne pozwalające ograniczyć emisję szkodliwych gazów nawet o 90 proc.

W 2050 roku liczba ludności na świecie przekroczy 9,6 mld, z tego ok. 70 proc. będą stanowili mieszkańcy miast. Zapotrzebowanie na żywność w tym czasie wzrośnie o 30 proc., a na surowce energetyczne – o połowę. Rodzi to także określone wyzwania w zakresie mobilności. Rozwiązania w tym zakresie promuje także BASF.

– W 2020 roku według naszych szacunków na świecie będzie 1,2 mld samochodów. To o 300 milionów więcej niż dzisiaj. To oznacza, że konieczne jest ograniczenie emisji spalin, a tu niebagatelną rolę odgrywają katalizatory. Dlatego w naszej fabryce katalizatorów technologia spełnia najbardziej restrykcyjne unijne normy – powiedział agencji informacyjnej Newseria Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska, podczas jednej z prezentacji innowacyjnych rozwiązań koncernu zorganizowanej na Dolnym Śląsku.

BASF wytwarza katalizatory samochodowe w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. Tamtejszy zakład jest największym tego typu zakładem BASF w Europie.

– Podkreślamy potrzebę zrównoważonego rozwoju. Ma on jednak kilka wymiarów. W dużej mierze zależy od globalnych wyzwań, którym staramy się sprostać. Fabryka katalizatorów w Środzie Śląskiej odpowiada na te wyzwania w dziedzinie transportu – podkreśla Andreas Gietl.

Pochodzące z zakładu w Środzie Śląskiej katalizatory wykorzystywane są przez producentów samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym. Jego przedstawiciele podkreślają, że produkty te spełniają surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od dwóch lat normę Euro VI.

– Rozpoczęliśmy produkcję katalizatorów w 2014 roku. Były trzy główne powody, dla których wybraliśmy Polskę. Po pierwsze, jest to bardzo korzystna lokalizacja pod względem  infrastruktury i logistyki. Po drugie, w regionie wrocławskim mamy dostęp do wysoko wykwalifikowanej i zmotywowanej kadry. Po trzecie, Polska ma przed sobą bardzo interesujące perspektywy rozwoju, szczególnie w branży motoryzacyjnej – mówi dyrektor zarządzający BASF Polska.

Sama budowa fabryki kosztowała 90 mln euro, a cała inwestycja pochłonęła 150 mln euro. W ciągu niespełna dwóch lat osiągnięto docelowy poziom zatrudnienia, czyli 400 osób.

– Dziś priorytetem jest osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych w fabryce katalizatorów i ich wykorzystywanie. Oczywiście nie wykluczamy dalszych inwestycji w przyszłości. To byłoby dla nas bardzo interesujące – mówi Andreas Gietl. – Jeżeli perspektywy biznesowe nadal będą dobre, to będziemy szczęśliwi, mogąc rozbudowywać fabrykę i zatrudniać więcej ludzi z regionu.

Wśród innych rozwiązań BASF dla branży automotive jest także technologia Glasurit, czyli system wodnych lakierów bazowych, który zapewnia producentom aut możliwość spełnienia norm dotyczących redukcji emisji lotnych związków do atmosfery. Produkty te mogą zmniejszyć emisję szkodliwych gazów o około 90 proc., dzięki czemu pojazdy wywierają mniejszy wpływ na środowisko.

– Ponieważ mówimy o stabilnej ścieżce innowacyjności, dziś robimy jeden krok dalej. Chcemy pokazać konkretnie, jakie nasze produkty są dostępne na polskim rynku, jakie wprowadzamy innowacje ukierunkowane na zrównoważony rozwój – podkreśla Andreas Gietl. – Z drugiej strony chcemy nawiązać dialog z naszymi klientami i udziałowcami, rozmawiać z nimi o tym, co wspólnie możemy stworzyć i rozwinąć.

Produkty BASF odpowiadają m.in. na wyzwania w branży budowlanej czy rolniczej, pomagając zwiększać produkcję i chronić żywność przed chorobami.

W najbliższym czasie BASF zamierza promować swoje innowacyjne rozwiązania w Regionie Dolnego Śląska. Tym razem będą mogli się z nimi zapoznać przedstawiciele przemysłu oraz organizacji branżowych podczas Oktoberfestu. Tradycyjne już wydarzenie dla regionu zostanie zorganizowane 9 września we wrocławskim Arsenale przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. W ramach wydarzenia firma BASF przedstawi sposób na możliwość wdrożenia zamkniętego systemu odpadów dzięki innowacyjnemu i w pełni biodegradowalnemu tworzywu sztucznemu.

- newseria.pl, fot. David Bolton
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Jeep Renegade to pierwszy kompaktowy SUV wyposażony w 9 biegową skrzynię automatyczną

Jeep Renegade to pierwszy kompaktowy SUV wyposażony w 9 biegową skrzynię automatyczną

2017-04-28 12:28:53

Jeep Renegade to pierwszy kompaktowy SUV wyposażony w 9 biegową skrzynię automatyczną poprawiającą komfort jazdy i osiągi. Monitorując temperaturę, prędkość, pracę elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy oraz warunki na drodze, zapewnia większą kontrolę nad pojazdem.


Sprzedaż samochodów osobowych: najlepszy marzec w XXI wieku

Sprzedaż samochodów osobowych: najlepszy marzec w XXI wieku

2017-04-19 11:04:15

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA podało, że z polskich salonów w marcu br. wyjechało ponad 49 tys. nowych samochodów osobowych, o 26% więcej niż rok temu (24. miesiąc wzrostu z rzędu). Od początku roku zarejestrowano prawie 126 tys. osobówek, czyli aż o jedną piątą więcej niż w I kwartale ubiegłego roku.


Już ponad 1000 osób ukończyło Szkołę Jakości Exact Systems. Szkoła działa także w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech, a w najbliższym czasie powstaną szkoły w Belgii i Turcji

Już ponad 1000 osób ukończyło Szkołę Jakości Exact Systems. Szkoła działa także w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech, a w najbliższym czasie powstaną szkoły w Belgii i Turcji

2017-04-12 10:38:58

Exact Systems, jako pierwsza firma usługowa z branży motoryzacyjnej, uruchomił innowacyjny projekt edukacyjny pod nazwą „Szkoła Jakości”. Od kwietnia 2014 roku, kiedy odbyły się pierwsze zajęcia, zostało zrealizowanych w Polsce już 37 edycji szkoleń, w których w sumie wzięło udział ponad 1000 kontrolerów jakości oraz przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych. Szkoła działa również w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech. Inicjatywa to odpowiedź firmy na nie zawsze dopasowane do potrzeb pracodawców programy szkolnictwa wyższego. Partnerem projektu jest Polska Izba Motoryzacji, Politechnika Częstochowska oraz Politechnika Śląska.


[VIDEO] Bezpieczeństwo i ciekawy design – tym kierują się gwiazdy przy zakupie samochodu

[VIDEO] Bezpieczeństwo i ciekawy design – tym kierują się gwiazdy przy zakupie samochodu

2017-04-10 22:20:19

Polskie gwiazdy są zgodne: samochód ma być przede wszystkim bezpieczny. Nie wahają się ponieść większych kosztów zakupu auta, jeśli dzięki temu wyposażone ono będzie w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Gwiazdy zdają sobie bowiem sprawę, że im wyższa klasa samochodu, tym bardziej zaawansowana technologia chroniąca kierowcę i pasażerów.


[VIDEO] W Gdańsku ruszyły prace nad rozwojem sztucznej inteligencji i systemu wsparcia kierowcy

[VIDEO] W Gdańsku ruszyły prace nad rozwojem sztucznej inteligencji i systemu wsparcia kierowcy

2017-04-06 13:14:34

Praca inżynierów zatrudnionych w Intel Compiler Center of Excellence w Gdańsku ma się przyczynić do rozwoju technologii przyszłości, w tym m.in. sztucznej inteligencji czy zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy.  Sztuczna inteligencja będzie w przyszłości napędzać całą branżę technologiczną, więc mocno w nią inwestujemy – zapowiada Bill Savage, wiceprezes, developer products division GM, Software and Service Group w Intelu.


 NOWA ŠKODA OCTAVIA Klasa sama w sobie

NOWA ŠKODA OCTAVIA Klasa sama w sobie

2017-03-28 10:12:25

Ulubiony samochód Polaków zachwyca na nowo. Dzięki podwójnym, krystalicznym reflektorom i uproszczonym liniom nowa ŠKODA OCTAVIA nabrała jeszcze więcej charakteru. Zaskakujący design w najlepszym wydaniu wyróżnia się już na pierwszy rzut oka.


Nowa Klasa E Cabriolet otwarta na intensywną przyjemność

Nowa Klasa E Cabriolet otwarta na intensywną przyjemność

2017-03-17 13:23:44

Stuttgart. Mercedes-Benz kompletuje rodzinę Klasy E, prezentując nową Klasę E Cabriolet. Otwarty, czteroosobowy model z klasycznym miękkim dachem łączy purystyczny, zmysłowy design i wysoki komfort jazdy na długich trasach z najnowszymi rozwiązaniami. Należą do nich m.in.: kompleksowa integracja smartfona z bezprzewodowym ładowaniem i funkcją kluczyka, panoramiczny kokpit oraz zaawansowane systemy wspomagające. Mocne silniki i wszechstronne zawieszenia zapewniają sportowe, a jednocześnie luksusowe doznania z jazdy. Na życzenie Klasa E Cabriolet może być wyposażona w elektryczny system eliminacji przeciągów AIRCAP oraz ogrzewanie okolic karku AIRSCARF – elementy zwiększające wygodę jazdy ze złożonym dachem. Po raz pierwszy kabriolet jest też oferowany z napędem na obie osie 4MATIC.


[VIDEO] Polska wciąż atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Mimo rosnącej niepewności gospodarczej i politycznej w Europie

[VIDEO] Polska wciąż atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Mimo rosnącej niepewności gospodarczej i politycznej w Europie

2017-03-08 02:29:05

Z badań wynika, że 97 proc. zagranicznych inwestorów obecnych w Polsce chciałoby ulokować tu kolejne projekty. Przyczyniają się do tego dostępność wykwalifikowanej kadry i stabilność ekonomiczno-gospodarcza. Potwierdza to coraz wyższa pozycja Polski w rankingu inwestycyjnym Doing Business Banku Światowego.


ŠKODA Rapid i ŠKODA Rapid Spaceback: unowocześnione wnętrze i nadwozie

ŠKODA Rapid i ŠKODA Rapid Spaceback: unowocześnione wnętrze i nadwozie

2017-03-01 15:38:59

ŠKODA wzmacnia atrakcyjność eleganckich i przystępnych cenowo modeli RAPID i RAPID SPACEBACK, wzbogacając je o szereg innowacji. Nowe rozwiązania dotyczące oświetlenia zapewniają jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Gama silnikowa obejmuje teraz także dwie trzycylindrowe jednostki 1.0 TSI charakteryzujące się wydajną i przyjazną środowisku, a jednocześnie zapewniającą dynamiczne osiągi pracą. Zmodernizowane modele zadebiutują na międzynarodowych targach samochodowych w Genewie, odbywających się w dniach 7-19 marca. Pozycjonowane pomiędzy modelami FABIA i OCTAVIA ŠKODY RAPID i RAPID SPACEBACK stanowią wyznacznik przestronności w segmencie samochodów kompaktowych. Zachowujące niewielkie wymiary zewnętrzne modele, oferują nadspodziewanie dużą ilość miejsca w środku. Teraz obydwa warianty zostały gruntownie unowocześnione.


Nowy Mercedes-Maybach G 650 Landaulet Ściśle limitowany: otwarty luksus na asfalcie i w terenie

Nowy Mercedes-Maybach G 650 Landaulet Ściśle limitowany: otwarty luksus na asfalcie i w terenie

2017-02-16 16:13:28

Stuttgart. Klasa G, jakiej jeszcze nie było: Mercedes-Maybach prezentuje nowe arcydzieło motoryzacyjnej inżynierii – G 650 Landaulet. To pierwszy samochód terenowy sygnowany przez markę Mercedes-Maybach i kolejny jej model po limuzynie Klasy S oraz kabriolecie S 650 Cabriolet.