Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów. Konieczne są nowoczesne rozwiązania zmniejszające emisję

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów. Konieczne są nowoczesne rozwiązania zmniejszające emisję

W ciągu czterech lat liczba samochodów na świecie wzrośnie o 300 mln i osiągnie poziom 1,2 mld sztuk – wynika z danych BASF. To stawia przed przemysłem poważne wyzwanie, jakim jest zmniejszanie emisji spalin.

Istnieją jednak możliwości technologiczne pozwalające ograniczyć emisję szkodliwych gazów nawet o 90 proc.

W 2050 roku liczba ludności na świecie przekroczy 9,6 mld, z tego ok. 70 proc. będą stanowili mieszkańcy miast. Zapotrzebowanie na żywność w tym czasie wzrośnie o 30 proc., a na surowce energetyczne – o połowę. Rodzi to także określone wyzwania w zakresie mobilności. Rozwiązania w tym zakresie promuje także BASF.

– W 2020 roku według naszych szacunków na świecie będzie 1,2 mld samochodów. To o 300 milionów więcej niż dzisiaj. To oznacza, że konieczne jest ograniczenie emisji spalin, a tu niebagatelną rolę odgrywają katalizatory. Dlatego w naszej fabryce katalizatorów technologia spełnia najbardziej restrykcyjne unijne normy – powiedział agencji informacyjnej Newseria Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska, podczas jednej z prezentacji innowacyjnych rozwiązań koncernu zorganizowanej na Dolnym Śląsku.

BASF wytwarza katalizatory samochodowe w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. Tamtejszy zakład jest największym tego typu zakładem BASF w Europie.

– Podkreślamy potrzebę zrównoważonego rozwoju. Ma on jednak kilka wymiarów. W dużej mierze zależy od globalnych wyzwań, którym staramy się sprostać. Fabryka katalizatorów w Środzie Śląskiej odpowiada na te wyzwania w dziedzinie transportu – podkreśla Andreas Gietl.

Pochodzące z zakładu w Środzie Śląskiej katalizatory wykorzystywane są przez producentów samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym. Jego przedstawiciele podkreślają, że produkty te spełniają surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od dwóch lat normę Euro VI.

– Rozpoczęliśmy produkcję katalizatorów w 2014 roku. Były trzy główne powody, dla których wybraliśmy Polskę. Po pierwsze, jest to bardzo korzystna lokalizacja pod względem  infrastruktury i logistyki. Po drugie, w regionie wrocławskim mamy dostęp do wysoko wykwalifikowanej i zmotywowanej kadry. Po trzecie, Polska ma przed sobą bardzo interesujące perspektywy rozwoju, szczególnie w branży motoryzacyjnej – mówi dyrektor zarządzający BASF Polska.

Sama budowa fabryki kosztowała 90 mln euro, a cała inwestycja pochłonęła 150 mln euro. W ciągu niespełna dwóch lat osiągnięto docelowy poziom zatrudnienia, czyli 400 osób.

– Dziś priorytetem jest osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych w fabryce katalizatorów i ich wykorzystywanie. Oczywiście nie wykluczamy dalszych inwestycji w przyszłości. To byłoby dla nas bardzo interesujące – mówi Andreas Gietl. – Jeżeli perspektywy biznesowe nadal będą dobre, to będziemy szczęśliwi, mogąc rozbudowywać fabrykę i zatrudniać więcej ludzi z regionu.

Wśród innych rozwiązań BASF dla branży automotive jest także technologia Glasurit, czyli system wodnych lakierów bazowych, który zapewnia producentom aut możliwość spełnienia norm dotyczących redukcji emisji lotnych związków do atmosfery. Produkty te mogą zmniejszyć emisję szkodliwych gazów o około 90 proc., dzięki czemu pojazdy wywierają mniejszy wpływ na środowisko.

– Ponieważ mówimy o stabilnej ścieżce innowacyjności, dziś robimy jeden krok dalej. Chcemy pokazać konkretnie, jakie nasze produkty są dostępne na polskim rynku, jakie wprowadzamy innowacje ukierunkowane na zrównoważony rozwój – podkreśla Andreas Gietl. – Z drugiej strony chcemy nawiązać dialog z naszymi klientami i udziałowcami, rozmawiać z nimi o tym, co wspólnie możemy stworzyć i rozwinąć.

Produkty BASF odpowiadają m.in. na wyzwania w branży budowlanej czy rolniczej, pomagając zwiększać produkcję i chronić żywność przed chorobami.

W najbliższym czasie BASF zamierza promować swoje innowacyjne rozwiązania w Regionie Dolnego Śląska. Tym razem będą mogli się z nimi zapoznać przedstawiciele przemysłu oraz organizacji branżowych podczas Oktoberfestu. Tradycyjne już wydarzenie dla regionu zostanie zorganizowane 9 września we wrocławskim Arsenale przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. W ramach wydarzenia firma BASF przedstawi sposób na możliwość wdrożenia zamkniętego systemu odpadów dzięki innowacyjnemu i w pełni biodegradowalnemu tworzywu sztucznemu.

- newseria.pl, fot. David Bolton
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Nowa Klasa E Cabriolet otwarta na intensywną przyjemność

Nowa Klasa E Cabriolet otwarta na intensywną przyjemność

2017-03-17 13:23:44

Stuttgart. Mercedes-Benz kompletuje rodzinę Klasy E, prezentując nową Klasę E Cabriolet. Otwarty, czteroosobowy model z klasycznym miękkim dachem łączy purystyczny, zmysłowy design i wysoki komfort jazdy na długich trasach z najnowszymi rozwiązaniami. Należą do nich m.in.: kompleksowa integracja smartfona z bezprzewodowym ładowaniem i funkcją kluczyka, panoramiczny kokpit oraz zaawansowane systemy wspomagające. Mocne silniki i wszechstronne zawieszenia zapewniają sportowe, a jednocześnie luksusowe doznania z jazdy. Na życzenie Klasa E Cabriolet może być wyposażona w elektryczny system eliminacji przeciągów AIRCAP oraz ogrzewanie okolic karku AIRSCARF – elementy zwiększające wygodę jazdy ze złożonym dachem. Po raz pierwszy kabriolet jest też oferowany z napędem na obie osie 4MATIC.


[VIDEO] Polska wciąż atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Mimo rosnącej niepewności gospodarczej i politycznej w Europie

[VIDEO] Polska wciąż atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Mimo rosnącej niepewności gospodarczej i politycznej w Europie

2017-03-08 02:29:05

Z badań wynika, że 97 proc. zagranicznych inwestorów obecnych w Polsce chciałoby ulokować tu kolejne projekty. Przyczyniają się do tego dostępność wykwalifikowanej kadry i stabilność ekonomiczno-gospodarcza. Potwierdza to coraz wyższa pozycja Polski w rankingu inwestycyjnym Doing Business Banku Światowego.


ŠKODA Rapid i ŠKODA Rapid Spaceback: unowocześnione wnętrze i nadwozie

ŠKODA Rapid i ŠKODA Rapid Spaceback: unowocześnione wnętrze i nadwozie

2017-03-01 15:38:59

ŠKODA wzmacnia atrakcyjność eleganckich i przystępnych cenowo modeli RAPID i RAPID SPACEBACK, wzbogacając je o szereg innowacji. Nowe rozwiązania dotyczące oświetlenia zapewniają jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Gama silnikowa obejmuje teraz także dwie trzycylindrowe jednostki 1.0 TSI charakteryzujące się wydajną i przyjazną środowisku, a jednocześnie zapewniającą dynamiczne osiągi pracą. Zmodernizowane modele zadebiutują na międzynarodowych targach samochodowych w Genewie, odbywających się w dniach 7-19 marca. Pozycjonowane pomiędzy modelami FABIA i OCTAVIA ŠKODY RAPID i RAPID SPACEBACK stanowią wyznacznik przestronności w segmencie samochodów kompaktowych. Zachowujące niewielkie wymiary zewnętrzne modele, oferują nadspodziewanie dużą ilość miejsca w środku. Teraz obydwa warianty zostały gruntownie unowocześnione.


Nowy Mercedes-Maybach G 650 Landaulet Ściśle limitowany: otwarty luksus na asfalcie i w terenie

Nowy Mercedes-Maybach G 650 Landaulet Ściśle limitowany: otwarty luksus na asfalcie i w terenie

2017-02-16 16:13:28

Stuttgart. Klasa G, jakiej jeszcze nie było: Mercedes-Maybach prezentuje nowe arcydzieło motoryzacyjnej inżynierii – G 650 Landaulet. To pierwszy samochód terenowy sygnowany przez markę Mercedes-Maybach i kolejny jej model po limuzynie Klasy S oraz kabriolecie S 650 Cabriolet.


Pierwsze seryjne modele nowego Solarisa Urbino 10,5 znalazły nabywców

Pierwsze seryjne modele nowego Solarisa Urbino 10,5 znalazły nabywców

2017-02-09 12:32:52

Premiera z 2016 w klasie MIDI – nowy Solaris Urbino 10,5 – został zakupiony przez dwóch europejskich przewoźników. Pierwszym z nich jest austriacka firma Postbus, która zdecydowała się na trzy sztuki nowego Urbino o długości dziesięciu i pół metra. Z kolei wielkopolskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „Komorniki” Sp. z o. o. w styczniu podpisało z Solarisem umowę na dostawę dwóch nowych Urbino 10,5, a także sześciu nowych Urbino 12.


[VIDEO]: Przestronny i sportowy: nowy Opel Insignia Sports Tourer

[VIDEO]: Przestronny i sportowy: nowy Opel Insignia Sports Tourer

2017-02-08 11:33:00

Przestrzeń: bagażnik otwierany ruchem stopy, o 100 litrów większy w porównaniu z poprzednikiem     Radość z jazdy: świetna dynamika i napęd na wszystkie koła z funkcją wektorowania momentu obrotowego     Imponujący styl: spójna dynamiczna linia nawiązująca do Monzy Concept     Bezpieczeństwo: asystent pasa ruchu, autonomiczne hamowanie awaryjne i inne systemy     Skuteczne oświetlenie: matrycowe reflektory IntelliLux LED® najnowszej generacji „zamieniają noc w dzień”     Doskonała komunikacja: system multimedialny IntelliLink i moduł Opel OnStar z funkcją rezerwacji hotelu i informacją o parkingu     Przytulne wnętrze: podgrzewana szyba przednia, podgrzewana kierownica, podgrzewane przednie i tylne siedzenia     Już wkrótce: światowa premiera w Genewie w marcu tego roku; rozpoczęcie przyjmowania zamówień jeszcze w lutym


„Chociwelka” idzie do remontu

„Chociwelka” idzie do remontu

2017-02-04 07:50:25

Jedna z najbardziej znanych i potrzebnych dróg wojewódzkich, nr 142, zwana potocznie „chociwelką” lub „berlinką” przejdzie gruntowną modernizację. W środę 1 lutego br. w Szczecinie, w obecności członka Zarządu Województwa Anny Mieczkowskiej podpisana została warta ponad 42 mln zł umowa pomiędzy ZZDW i wykonawcą - firmą Budimex SA. - To kluczowa trasa Pomorza Zachodniego, łącząca aglomerację szczecińską ze wschodnią częścią województwa.


Mercedes-AMG świętuje 50 lat sukcesów

Mercedes-AMG świętuje 50 lat sukcesów

2017-02-03 00:46:35

Affalterbach. AMG – te trzy litery na całym świecie symbolizują najwyższe samochodowe osiągi, ekskluzywność, wydajność i przyjemność z bardzo dynamicznej jazdy. W 2017 roku założona przez Hansa-Wernera Aufrechta i Erharda Melchera firma obchodzi swoje 50. urodziny.


Exact Systems w trójce największych firm na rynku kontroli jakości produkcji motoryzacyjnej w Europie

Exact Systems w trójce największych firm na rynku kontroli jakości produkcji motoryzacyjnej w Europie

2017-02-02 10:26:28

• Exact Systems zbliża się do finalizacji transakcji przejęcia portugalskiej spółki QLS Automotive - numeru 1 w branży kontroli jakości w Portugalii • Exact Systems, po zakończeniu transakcji, zyska nowe rynki zagraniczne (portugalski i hiszpański) i umocni pozycję na rynku europejskim • Exact Systems, po zakończeniu transakcji, będzie delegować do pracy ponad 5 tys. kontrolerów jakości w 14 krajach • Każdy obecny i przyszły klient uzyskuje dostęp do unikatowych rozwiązań obu spółek


Mniej wraków na ulicach Warszawy. Odholowano blisko 2,5 tysiąca

Mniej wraków na ulicach Warszawy. Odholowano blisko 2,5 tysiąca

2017-01-31 09:39:14

Dzięki staraniom warszawskich strażników miejskich blisko 2,5 tys. wraków samochodów zniknęło w 2016 roku ze stołecznych ulic. To o 9 % więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku.