Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów. Konieczne są nowoczesne rozwiązania zmniejszające emisję

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów. Konieczne są nowoczesne rozwiązania zmniejszające emisję

W ciągu czterech lat liczba samochodów na świecie wzrośnie o 300 mln i osiągnie poziom 1,2 mld sztuk – wynika z danych BASF. To stawia przed przemysłem poważne wyzwanie, jakim jest zmniejszanie emisji spalin.

Istnieją jednak możliwości technologiczne pozwalające ograniczyć emisję szkodliwych gazów nawet o 90 proc.

W 2050 roku liczba ludności na świecie przekroczy 9,6 mld, z tego ok. 70 proc. będą stanowili mieszkańcy miast. Zapotrzebowanie na żywność w tym czasie wzrośnie o 30 proc., a na surowce energetyczne – o połowę. Rodzi to także określone wyzwania w zakresie mobilności. Rozwiązania w tym zakresie promuje także BASF.

– W 2020 roku według naszych szacunków na świecie będzie 1,2 mld samochodów. To o 300 milionów więcej niż dzisiaj. To oznacza, że konieczne jest ograniczenie emisji spalin, a tu niebagatelną rolę odgrywają katalizatory. Dlatego w naszej fabryce katalizatorów technologia spełnia najbardziej restrykcyjne unijne normy – powiedział agencji informacyjnej Newseria Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska, podczas jednej z prezentacji innowacyjnych rozwiązań koncernu zorganizowanej na Dolnym Śląsku.

BASF wytwarza katalizatory samochodowe w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. Tamtejszy zakład jest największym tego typu zakładem BASF w Europie.

– Podkreślamy potrzebę zrównoważonego rozwoju. Ma on jednak kilka wymiarów. W dużej mierze zależy od globalnych wyzwań, którym staramy się sprostać. Fabryka katalizatorów w Środzie Śląskiej odpowiada na te wyzwania w dziedzinie transportu – podkreśla Andreas Gietl.

Pochodzące z zakładu w Środzie Śląskiej katalizatory wykorzystywane są przez producentów samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym. Jego przedstawiciele podkreślają, że produkty te spełniają surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od dwóch lat normę Euro VI.

– Rozpoczęliśmy produkcję katalizatorów w 2014 roku. Były trzy główne powody, dla których wybraliśmy Polskę. Po pierwsze, jest to bardzo korzystna lokalizacja pod względem  infrastruktury i logistyki. Po drugie, w regionie wrocławskim mamy dostęp do wysoko wykwalifikowanej i zmotywowanej kadry. Po trzecie, Polska ma przed sobą bardzo interesujące perspektywy rozwoju, szczególnie w branży motoryzacyjnej – mówi dyrektor zarządzający BASF Polska.

Sama budowa fabryki kosztowała 90 mln euro, a cała inwestycja pochłonęła 150 mln euro. W ciągu niespełna dwóch lat osiągnięto docelowy poziom zatrudnienia, czyli 400 osób.

– Dziś priorytetem jest osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych w fabryce katalizatorów i ich wykorzystywanie. Oczywiście nie wykluczamy dalszych inwestycji w przyszłości. To byłoby dla nas bardzo interesujące – mówi Andreas Gietl. – Jeżeli perspektywy biznesowe nadal będą dobre, to będziemy szczęśliwi, mogąc rozbudowywać fabrykę i zatrudniać więcej ludzi z regionu.

Wśród innych rozwiązań BASF dla branży automotive jest także technologia Glasurit, czyli system wodnych lakierów bazowych, który zapewnia producentom aut możliwość spełnienia norm dotyczących redukcji emisji lotnych związków do atmosfery. Produkty te mogą zmniejszyć emisję szkodliwych gazów o około 90 proc., dzięki czemu pojazdy wywierają mniejszy wpływ na środowisko.

– Ponieważ mówimy o stabilnej ścieżce innowacyjności, dziś robimy jeden krok dalej. Chcemy pokazać konkretnie, jakie nasze produkty są dostępne na polskim rynku, jakie wprowadzamy innowacje ukierunkowane na zrównoważony rozwój – podkreśla Andreas Gietl. – Z drugiej strony chcemy nawiązać dialog z naszymi klientami i udziałowcami, rozmawiać z nimi o tym, co wspólnie możemy stworzyć i rozwinąć.

Produkty BASF odpowiadają m.in. na wyzwania w branży budowlanej czy rolniczej, pomagając zwiększać produkcję i chronić żywność przed chorobami.

W najbliższym czasie BASF zamierza promować swoje innowacyjne rozwiązania w Regionie Dolnego Śląska. Tym razem będą mogli się z nimi zapoznać przedstawiciele przemysłu oraz organizacji branżowych podczas Oktoberfestu. Tradycyjne już wydarzenie dla regionu zostanie zorganizowane 9 września we wrocławskim Arsenale przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. W ramach wydarzenia firma BASF przedstawi sposób na możliwość wdrożenia zamkniętego systemu odpadów dzięki innowacyjnemu i w pełni biodegradowalnemu tworzywu sztucznemu.

- newseria.pl, fot. David Bolton
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

 Ważne inwestycje drogowe w woj. podkarpackim zatwierdzone przez MIB

Ważne inwestycje drogowe w woj. podkarpackim zatwierdzone przez MIB

2017-06-22 15:02:07

Poprawa warunków i bezpieczeństwa ruchu drogowego na dojazdach do drogowego przejścia granicznego Korczowa wraz z systemem wspomagającym zarządzanie ruchem i rozbudowa dk nr 28 na odc. Siepietnica – Trzcinica – to kolejne istotne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego, których programy inwestycyjne uzgodnił 22 czerwca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.


Motocyklem przez Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych

Motocyklem przez Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych

2017-06-16 14:11:40

Podróż rozpocznie się w ekscytującym Los Angeles w Kalifornii i przebiegać będzie przez kilka z najsłynniejszych amerykańskich Parków Narodowych oraz innych wyjątkowych atrakcji USA. Odwiedzisz miasto grzechu - Las Vegas, stworzoną przez człowieka Zaporę Hoovera, przemkniesz po światowej sławy Route 66, przejedziesz przez piękne Red Rocks w Arizonie, po czym dotrzesz do zapierającego dech w piersiach Wielkiego Kanionu. Następny na liście, przed powrotem do Las Vegas i Los Angeles będzie Park Narodowy Zion, gdzie zrelaksujesz się na łonie natury.


Policja i Yanosik edukują kierowców. Rusza akcja „Łapki na kierownicę”

Policja i Yanosik edukują kierowców. Rusza akcja „Łapki na kierownicę”

2017-06-14 21:06:02

Sześciokrotnie większe ryzyko wypadku, pokonanie odległości dwóch boisk piłkarskich bez kontroli kierowcy czy nawet utrata prawa jazdy – prowadzenie auta z telefonem w ręku może rodzić wiele niebezpieczeństw. W związku z tym Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Yanosik oraz YU!, postanowili połączyć siły i przeprowadzić na terenie całej Polski akcję edukacyjną „Łapki na kierownicę”. Jakie są założenia tej współpracy?


Kujawsko-pomorscy policjanci doskonalili technikę jazdy samochodem

Kujawsko-pomorscy policjanci doskonalili technikę jazdy samochodem

2017-06-08 18:16:46

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy kolejny już raz zorganizowali warsztaty szkoleniowe z zakresu doskonalenia techniki jazdy samochodem. W szkoleniu uczestniczyli funkcjonariusze z ruchu drogowego z jednostek Policji naszego województwa, którzy na co dzień pełnią służbę na drogach.


[VIDEO] Opony ze sztuczną inteligencją mogą się stać hitem na polskich drogach

[VIDEO] Opony ze sztuczną inteligencją mogą się stać hitem na polskich drogach

2017-06-07 22:40:13

Obok Belgów Polacy są jednym z najbardziej otwartych na nowe technologie narodów w dziedzinie motoryzacji. Są wymagający i najlepiej wyedukowani. Stawiają na nowoczesne rozwiązania z elementami sztucznej inteligencji, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy i znaczne oszczędności w eksploatacji auta. To wymusza zmiany także na producentach opon – nowoczesne opony będą w stanie same przystosować się do warunków panujących na drodze i komunikować się z otoczeniem.


Prawie połowa Polaków chce w przyszłości jeździć samochodami elektrycznymi lub hybrydowymi

Prawie połowa Polaków chce w przyszłości jeździć samochodami elektrycznymi lub hybrydowymi

2017-05-31 14:13:29

Najbardziej pożądaną cechą samochodu przyszłości dla aż 40% polskich kierowców jest napęd alternatywny – wynika z badania „AUTOwybory Polaków” zrealizowanego przez instytut Millward Brown na zlecenie Exact Systems S.A. Jednak aż 79% przedstawicieli branży motoryzacyjnej uważa, że w ciągu najbliższych 5 lat nie ma możliwości, aby pojazdy z tradycyjnym napędem zostały wyparte przez samochody elektryczne czy hybrydowe.


[VIDEO] 30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. Manipulacje dotyczą co 3 ciężarówki!

[VIDEO] 30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. Manipulacje dotyczą co 3 ciężarówki!

2017-05-25 12:51:50

30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. To oznacza, że w co trzecim pojeździe dochodzi do oszustw dotyczących rejestrowania czasu pracy oraz odpoczynku. Kierowcy najczęściej stosują tzw. jazdę bez obowiązkowej karty, nielegalne używanie kart innych pracowników czy też korzystają z magnesu, który zakłóca działanie impulsatora tachografu.


Podwyżki w Toyocie!

Podwyżki w Toyocie!

2017-05-17 14:32:49

Podpisano porozumienie pomiędzy organizacjami związkowymi funkcjonującymi w TMMP a zarządem kończące negocjacje płacowe które trwały od stycznia tego roku. Pracownicy Toyoty w Jelczu Laskowicach i Wałbrzychu otrzymają znaczące podwyżki.


Transport międzynarodowy w Debacie TVP Info z udziałem Solidarności

Transport międzynarodowy w Debacie TVP Info z udziałem Solidarności

2017-05-11 14:34:46

Polscy kierowcy nie mogą odbierać wypoczynku w kabinach, mieć minimalnej pensji uzupełnianej jedynie dietami i ryczałtami. Pracują de facto za granicą, więc powinni mieć zagraniczne zarobki. Nie można ich porównywać np. do nauczycieli pracujących w Polsce – mówił w sobotniej Debacie TVP Info Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ “Solidarność”.


Warszawa: Wraków na ulicach coraz mniej

Warszawa: Wraków na ulicach coraz mniej

2017-05-09 07:45:25

Przeszkadzają, straszą, stanowią zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Nie w zaroślach czy na bocznych ulicach, ale są porzucane nawet w centrum miasta. Straż Miejska lokalizuje i zleca usunięcie nieużytkowanych aut, o których właściciele najwyraźniej zapomnieli.