Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Nowy rok szkolny w Warszawie

Nowy rok szkolny w Warszawie

W czwartek, 1 września rok szkolny rozpoczęło 230 tys. dzieci i młodzieży oraz 26 tys. nauczycieli. W stolicy ciągle powstają nowe placówki, a te które już są przechodzą modernizacje i remonty. Po to, aby młodzi warszawiacy mogli się uczyć w jak najlepszych warunkach.

 

 

– Staramy się tworzyć młodym ludziom jak najbardziej sprzyjające warunki do nauki. Poprzez różne programy wspieramy rozwój talentów, inwestujemy w kadrę, nowe budynki, pomoce dydaktyczne. Uważam, że te dziesięć lat pracy na rzecz warszawskiej edukacji, ma odzwierciedlenie w sukcesach dzieci i młodzieży – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Inwestycje i remonty
Warszawa inwestuje w edukację – co roku średnio 1/5 budżetu miasta jest przeznaczana na wydatki oświatowe. Od 2007 roku zbudowano 14 szkół i 25 przedszkoli, a ponad 500 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Na ten cel miasto w latach 2007-2015 przeznaczyło 2,8 mld zł.

Do 2020 roku powstanie 19 szkół, 26 przedszkoli, dzięki czemu przybędzie ponad 10 tys. nowych miejsc w szkołach i 4,5 tys. miejsc w przedszkolach.

W tym roku na remonty stołeczny ratusz i dzielnice przeznaczyły 98,5 mln zł. I jest to rekordowa kwota. Dla porównania – w 2015 roku remonty wyniosły 67,4 mln zł. Prace trwały w 350 szkołach, przedszkolach, poradniach i placówkach edukacji pozaszkolnej. Prace polegały na najprostszych jak malowanie czy wymiana podłogi, poprzez remonty boisk, aż do najbardziej złożonych jak wymiana instalacji elektrycznej.

Stołeczne szkoły liderami w rankingach
Od sześciu lat w rankingach prowadzonych przez portal edukacyjny „Perspektywy” warszawskie licea wypadają znakomicie. W sumie w ciągu ostatnich 6 lat stołeczne licea były 22 razy w pierwszych dziesiątkach. Z każdym rokiem nasze szkoły wypadają coraz lepiej; od 3 liceów w pierwszej dziesiątce w 2011 roku, do 5 liceów w 2016 roku. W rankingu maturalnym sytuacja wygląda jeszcze lepiej, ponieważ w latach 2011-2016 warszawskie licea zajmują w sumie 37 z 60 miejsc w pierwszych dziesiątkach w tym okresie. W tym przypadku też mamy postęp, bowiem w 2011 r. w pierwszej 10-tce były 4 warszawskie licea, a w 2016 roku - już 7. Wcześniej bywały lata, że warszawskie liceum nie zajmowało pierwszego miejsca, co obecnie się nie zdarza.

Teraz ochronimy szkoły i lokatorów
Od 17 września 2016 r. zaczyna obowiązywać „mała” ustawa reprywatyzacyjna, którą przygotował stołeczny ratusz.  Ustawa porządkuje zbywanie roszczeń, daje miastu prawo pierwokupu roszczenia do nieruchomości i co najważniejsze – jej przepisy pozwalają ochronić ponad 12 tysięcy lokatorów oraz nie oddawać m.in. szkół i przedszkoli objętych roszczeniami. Dotyczy to nieruchomości służących mieszkańcom m.in. szkół, przedszkoli, domów opieki, placówek wychowawczo-opiekuńczych, instytucji kultury. – Dzięki temu od roszczeń zwrotowych w stolicy zostanie automatycznie zwolnionych około sto szkół i przedszkoli. Będzie je można nadal wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem – podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

W czwartek, 1 września na sesji rady miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy przedstawi działania stołecznego ratusza związane z wchodzącą w życie „małą” ustawa reprywatyzacyjną.

Warszawska edukacja w liczbach:

50,3 tys. przedszkolaków w 340 przedszkolach oraz w oddziałach przedszkolnych w szkołach •ponad 89,6 tys. uczniów w 215 szkołach podstawowych ponad 37,6 tys. gimnazjalistów w 155 szkołach
34,4 tys. licealistów (96 LO), 19,3 tys. uczniów w 46 technikach i 32 zasadniczych szkołach zawodowych
25,8 tys. nauczycieli

Fot. R. Motyl


Komentarze

Podobne informacje

Świadomość finansowa - słaby punkt młodych Polaków

Świadomość finansowa - słaby punkt młodych Polaków

2017-04-26 12:19:59

Dla ponad 567 tys. młodych osób (18-34 lata) pierwsze poważne decyzje finansowe skończyły się problemami, które mogą istotnie rzutować na całą resztę ich życia - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Osoby te mają już 4,6 mld zaległych długów pozakredytowych. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w kredytach, gdzie z kolei co ósmy 18-24 latek posiadający kredyt nie radzi sobie z jego spłatą. Jak wynika z badania „Życie finansowe młodych Polaków” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych we współpracy z BIG InfoMonitor, większość Polaków wkraczających w dorosłość w swym młodzieńczym optymizmie bagatelizuje zagrożenia, trzyma się tradycyjnych wzorców, popełnia błędy poprzednich pokoleń i nie nadąża za wyzwaniami współczesności.


Porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim

Porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim

2017-04-21 18:57:08

W piątek, 21 kwietnia, zostało podpisane porozumienie o współpracy między Miastem Stołecznym Warszawą i Uniwersytetem Warszawskim. Celem porozumienia jest przede wszystkim wymiana wiedzy i doświadczeń służąca podnoszeniu jakości życia w mieście.


Rektorzy publicznych uczelni ekonomicznych w Pałacu Prezydenckim

Rektorzy publicznych uczelni ekonomicznych w Pałacu Prezydenckim

2017-04-21 11:37:22

O możliwych obszarach współpracy między Kancelarią Prezydenta RP a publicznymi uczelniami ekonomicznymi w Polsce rozmawiał w czwartek prezydent Andrzej Duda z rektorami tych szkół wyższych.


Upraktycznianie kierunków studiów – sposób na pracownika idealnego?

Upraktycznianie kierunków studiów – sposób na pracownika idealnego?

2017-04-19 11:18:33

Siłą dobrze prosperującego biznesu są ludzie. Z tego względu dostęp do odpowiednio wykwalifikowanych kadr jest kluczowy dla inwestorów stojących przed wyborem destynacji biznesowej.  Coraz więcej firm korzysta z możliwości wykształcenia sobie pracowników, nawiązując współpracę z lokalnymi uczelniami.


Islandia: Do końca maja zapisy do bezpłatnej polskiej e-szkoły Libratus

Islandia: Do końca maja zapisy do bezpłatnej polskiej e-szkoły Libratus

2017-04-11 11:36:32

Na prośbę projektu edukacyjnego Polskie Szkoły Internetowe Libratus informujemy o ciekawym przedsięwzięciu, przydatnym zwłaszcza dla rodziców mieszkających poza Reykjavikiem. Trwają zapisy na kolejny rok szkolny w ramach programu "Libratus".


Warszawa: Karty ucznia - wybrane i nagrodzone

Warszawa: Karty ucznia - wybrane i nagrodzone

2017-04-11 08:29:55

Od września uczniowie podstawówek i gimnazjów w swoich kieszeniach i plecakach będą mieli bajecznie kolorowe karty ucznia – upoważniające ich do darmowych przejazdów komunikacją miejską. W Teatrze Lalka wybrano zwycięzców prac konkursowych.


Spotkanie wiceministra edukacji z członkami Stowarzyszenia Warszawskich Nauczycieli Polonistów

Spotkanie wiceministra edukacji z członkami Stowarzyszenia Warszawskich Nauczycieli Polonistów

2017-04-10 23:12:44

W sobotę, 8 kwietnia br., Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN spotkał się z nauczycielami języka polskiego zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Warszawskich Nauczycieli Polonistów.


Kolejne posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty

Kolejne posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty

2017-04-06 14:14:41

We wtorek, 4 kwietnia br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.


Poezja w tłumaczeniu Karla Dedeciusa w warszawskim liceum

Poezja w tłumaczeniu Karla Dedeciusa w warszawskim liceum

2017-03-30 08:35:45

Pani Prezydentowa gościła w środę w XLIX Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J.W. Goethego w Warszawie. Agata Kornhauser-Duda została zaproszona do zasiadania w komisji oceniającej finalistów XIII Konkursu Recytacji Poezji Niemieckojęzycznej.


Wizyta Pierwszej Damy w Lublanie w Międzynarodowej Szkole współpracującej z jednym z bydgoskich liceów

Wizyta Pierwszej Damy w Lublanie w Międzynarodowej Szkole współpracującej z jednym z bydgoskich liceów

2017-03-29 09:07:32

Pierwsza Dama realizowała w poniedziałek program odrębny. Pierwszym punktem była wizyta w gimnazjum w dzielnicy Bežigrad w Lublanie. Działa przy niej Międzynarodowa Szkoła, która współpracuje i utrzymuje kontakty z jednym z bydgoskich liceów.