Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Ministerstwo: Zero tolerancji dla nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem!

Ministerstwo: Zero tolerancji dla nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem!

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona walce z nielegalnym handlem gatunkami zwierząt zagrożonych wyginięciem. W wydarzeniu wziął udział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

 

Ministerstwo: Zero tolerancji dla nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem!

Konferencja „Zero tolerancji dla nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem” była jednym z prawie 1000 wydarzeń organizowanych na całym świecie z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Podczas spotkania uczestnicy i zaproszeni goście rozmawiali m. in. o efektach realizacji przez Polskę postanowień Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Reguluje ona międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi.

Podczas konferencji prelegenci udzielali także porad użytecznych dla turystów, szczególnie tych, którzy zamierzają odwiedzić Afrykę czy Amerykę Południową. Podkreślali, że próba przywiezienia do kraju torebki ze skóry krokodyla, nalewki ze skorpionem czy figurki z kości słoniowej to przestępstwo, za które grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów i wyrobów zarekwirowanych przez celników, m.in. spreparowane głowy aligatorów, skóry lwów i wilków czy wyroby z kości słoniowej. W ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Warszawie odbyło się także sadzenie drzewa – dębu przekazanego przez Lasy Państwowe.

Szacuje się, że nielegalny handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem - CITES jest jednym z najbardziej dochodowych rodzajów przestępstw. W obrocie znajdują się żywe rośliny i zwierzęta, ich części i produkty pochodne, a także żywność, wyroby skórzane, wyroby z drewna, pamiątki turystyczne i leki. Niekontrolowana eksploatacja roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem oraz nieograniczony międzynarodowy handel ich okazami przyczyniłyby się do ich całkowitej zagłady w stosunkowo krótkim czasie.

Konferencja „Zero tolerancji dla nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem” zorganizowana 6 czerwca 2016 r. przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, została objęta patronatem Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie. Uroczystości centralne odbyły się w Angoli. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Światowego Dnia Ochrony Środowiska.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1972 roku. Święto to służy przede wszystkim pobudzeniu zainteresowania problemami środowiska, eksploatacji zasobów naturalnych, niezrównoważonej produkcji i konsumpcji. Celem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest pokazanie znaczenia przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan, a także uświadomienie wysokiego stopnia degradacji środowiska naturalnego na świecie.

CITES

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także Konwencją waszyngtońską lub w skrócie CITES, została sporządzona w Waszyngtonie 3 marca 1973 r. Polska przystąpiła do niej w 1990 r. Obecnie stronami Konwencji są 182 państwa, a jej przepisami objęto ponad 30 tysięcy gatunków roślin i zwierząt.

Organem zarządzającym odpowiedzialnym za realizacje postanowień Konwencji jest Minister Środowiska. Polska implementując postanowienia CITES i realizując przepisy UE w tym zakresie, przyczynia się do ochrony dziko żyjących populacji roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem, jak również zrównoważonego korzystania z ich zasobów oraz minimalizowania wpływu nielegalnego handlu na ich populacje.

W 2015 r. wydano w Polsce łącznie 422 zezwolenia na import i (re)eksport okazów gatunków CITES, w tym 359 zezwoleń importowych - głównie na produkty ze skóry gadów, na żywe koralowce oraz trofea łowieckie oraz 63 zezwolenia (re)eksportowe - w głównej mierze na kawior ryb jesiotrowatych.

mos.gov.pl/fot. Lea Maimone


Komentarze

Podobne informacje

Śnieżyca rozkwitła na dobre

Śnieżyca rozkwitła na dobre

2017-03-23 23:11:50

Chwilowe ochłodzenie wydłużyło okres kwitnienia śnieżycy wiosennej. Warto się spieszyć, gdyż kwitnie ona wyłącznie przez trzy tygodnie w roku. Na terenie poznańskiej dyrekcji LP można ją podziwiać w Rezerwacie Śnieżycowy Jar.


[VIDEO] Sadzonki już ruszają do lasu

[VIDEO] Sadzonki już ruszają do lasu

2017-03-20 08:51:54

Pierwsze, wiosenne promienie słońca dla leśniczego-szkółkarza są znakiem, że czas sadzić drzewa. Wiele osób sądzi, iż leśniczy, aby wyhodować np. dąb, chodzi po lesie sadząc żołędzie, to rzeczywistość wygląda inaczej.


Wawer: Wiosenna wymiana nasion w Wawerskim Centrum Kultury

Wawer: Wiosenna wymiana nasion w Wawerskim Centrum Kultury

2017-03-08 12:19:51

Wawerskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich ogrodników z Wawra i całej Warszawy na wiosenną wymianę nasion. Ogrodniczą wiosnę zaczynamy od wysiewów i koniecznie potrzebujemy do tego celu nasion. Możemy je kupić w sklepie albo zebrać we własnym ogrodzie.


Wieści z ptasiego świata

Wieści z ptasiego świata

2017-03-02 15:02:59

Nadszedł czas powrotów ptaków z zimowisk, wkrótce zacznie się okres godowy, wysiadywanie jaj i bardzo pracowity okres wychowywania piskląt.


[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

2017-02-09 12:43:02

Pierwszy w Europie odzysk ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego Ekologiczne ciepło dla ponad 30 budynków na Wildzie i Dębcu, w tym dla szpitala HCP Zmniejszenie lokalnej emisji dwutlenku węgla o ponad 1000 ton rocznie


Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

2017-02-08 10:07:39

Od początku bieżącego roku weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. 2016, poz. 2249). Wprowadza ona między innymi ważne zmiany w systemie przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów, obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami.


Wielkie liczenie ptaków

Wielkie liczenie ptaków

2017-02-02 12:22:08

W ostatni weekend w większości nadleśnictw na terenie Polski odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. Jednym z nadleśnictw, które brało udział w akcji było Nadleśnictwo Olsztynek (RDLP w Olsztynie).


Laury dla: Trzech muszkieterów

Laury dla: Trzech muszkieterów

2017-01-28 19:13:54

Prawie 150 autorów nadesłało zdjęcia na 16. edycję konkursu „Leśne Fotografie". Zwyciężyła praca Zbigniewa Kożuchowskiego z Kolbuszowej przedstawiająca młode lisy przed norą.


Sosna (nie)zwykła

Sosna (nie)zwykła

2017-01-18 19:20:13

Cykl o niezwykłych sosnach, to kilkuminutowe filmiki zamieszczane przez Pawła Mrowińskiego na kanale YouTube. Do   tej pory powstało już dziesięć odcinków serii, a bohaterkami poszczególnych filmów były m.in.: sosna himalajska, sosna syberyjska, sosna jednoigielna czy sosna Coultera.


Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

2017-01-10 07:38:59

Działania poprawiające jakość powietrza prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy o programie inwestycyjnym do planu gospodarki niskoemisyjnej. Budżet programu to 16 mld złotych.